Příslušenství

Baterie

Kupujete-li fotoaparát, věnujte chvíli výběru takového typu, jehož bateriový systém vám bude vyhovovat. V podstatě máte možnosti: externí vs. tužkové baterie. Obě dvě možnosti mají svá pro a proti:

  • externí baterie – výhodou je možnost nabít je kdekoli. Ono se to jako výhoda nezdá, ale představte si, že skončíte někde na horách v hospodě a musíte dát nabíjet foťák s baterkou. To už je lepší nechat si oblíbený foťák u sebe a u baru nabíjet jen baterky. Nevýhodou je nutnost mít u sebe stále(!) minimálně jednu jako náhradní.
  • tužkové baterie – výhoda? seženete je kdekoli. Nevýhodou je slabší výdrž. Možná to tak není – je to čiště můj subjektivní pocit – ale několikrát jsem se setkal s tím, že fotoaparáty používající tužkové baterie jevily známky vybití výrazně častěji a dřívě než ty s externími fotobateriemi.

Velký vliv na spotřebu baterií má displej. Z vlastní zkušenosti vím, že u zrcadlovky, kde displej používám pouze k prohlížení fotek, se baterie vybíjí pomaleji než u kompaktu, kde přes displej i fotím. Má-li váš fotoaparát hledáček, můžete toho využít k ušetření energie z baterií.

Karta

Co největší a co nejrychlejší. Ne, nevolám po nakupování nových, větších, rychlejších a lepších paměťových karet každý týden. Jen se snažte přizpůsobit vašim požadavkům. Chcete-li fotografie rychle stahovat do počítače nebo na externí disk, tak si připlaťte za rychlejší kartu. Je-li vám jedno, jeslti stahujete fotografie několik (desítek) minut, rychlost vás nemusí až tak moc zajímat.

Potřebná velikost karty je dána rozlišením vašeho fotoaparátu. Je zřejmé, že vyšší rozlišení zaplní vaši kartu rychleji. Má-li váš fotoaparát navíc možnost ukládat fotografie v syrovém raw signálu, buďte si jisti, že budete potřebovat (několika) gigovou kartu.

Na druhou stranu. Omezení velikosti karty vám může umožnit vráti čas a vžít se do kůže fotografů používajících kinofilmové fotoaparáty. Není nic lepšího než zjistit, že máte možnost vyfotit posledních pět fotek a domů k počítači se dostanete až večer. Oproti kinofilmařům máte možnost těch pět fotek vyfotit vícekrát.

Většinou to bývají ty nejlepší fotky na kartě.

Stativ

Stativ se kupuje nadvakrát. Nejdříve koupíte nefunkční lehký plastový stativ, který vzápětí prodáte a koupíte si těžší, kovový, skládací a značkový.

Správný stativ musí být těžký, aby ustál různé ostřesy a nepřenášel je na váš fotoaparát. Na druhou stranu, nikdo se nechce tahat s těžkým stativem do hor. Je proto potřeba najít kompromis mezi tím, co chcete (nosit) a tím, co můžete (fotit). Jiný stativ si koupí horolezec do hor, jiný milovník lesní zvěře a jiný fotograf městské architektury.

Vybrat příslušenství