Typy fotoaparátů

Kompakt

Jak už název napovídá, jedná se o malé kompaktní fotoaparáty, doslova do kapsy.

Kompakt Nikon CoolPix Jejich výborné schopnosti na denním světle jsou mírně vyváženy problematickými vlastnostmi v šeru a v horších světelných podmíkách. Vzhledem k (malé) velikosti čipu obsahují fotografie pořízené v horších světelných podmínkách více digitálního šumu.

K obvyklému vybavení kompaktních fotoaparátů patří možnost snímání videa. Manuální možnosti nastavení jsou spíše vyjímkou. Obsahuji je až vyšší řady kompaktů. Ty obsahují také stabilizátory obrazu.

Jedna maličkost: většina kompaktních fotoaparátů (už) nemá hledáček. Veškeré fotografování je prováděno pomocí displeje. Při výběru fotoaparátu zkontrolujte lesk displeje. Může se stát, že při silném slunci na vašem disleji nic neuvidíte. Pak se hodí mít i hledáček.

Displej zkontrolujte i při výběru fotoaparátu pro prarodiče. Většinou už hůře vidí a nechcete přeci, aby jim focení znemožňoval malý nebo lesklý displej.

Kompaktní fotoaparáty se hodí jako kapesní záznamníky obrázků, základní dovolenkové fotografie (takhle to tam vypadalo, takové lidi jsme potkali). Velkou roli při výběru tohoto typy fotoaparátu sehrává jeho vzhled a design.

EVF

EVF - falešná zrcadlovka EVF (Electronic ViewFinder) jsou také často nazývány falešnými zrcadlovkami. Obsahují elektronický hledáček, což je vlastně displej umístěný v hledáčku. Oproti kompaktním fotoaparátům mají vždy možnost manuálního ovládání. Jejich objektivy patří mezi tzv. ultra zoomy – mají široký rozsah ohniskové vzdálenosti.

Cena se pohybuje v řádech několika tisíc. Výhodou oproti kompaktním fotoaparátům jsou možnosti nastavení a kontroly expozice, výhodou oproti zrcadlovkám je jejich velikost.

Osobně s tímto typem foťáků moc zkušeností nemám. Hodí se pro někoho, kdo nechce vláčet těžkou zrcadlovku, a přitom by chtěl mít produkci fotografií pod větší kontrolou.

Zrcadlovka

Vrchol pyramidy. Většina lidí, kteří propadnou kouzlu fotografie skončí nakonec u zrcadlovky. Pro mě snad jedinná nevýhoda zrcadlovek je jejich velikost a váha. Ale i to je spíš problémem až vyšších verzí. Na druhou stranu, díky výměnným objektivům a velkému množství příslušenství, poskytují naprostou kontrolu nad výslednou fotografií.

Digitální zrcadlovka

Jejich kouzlo spočívá v technických možnostech, které ani kompakty ani EVF zrcadlovky nemohou nabídnout. Patří mezi ně např. větší rozsah světelné citlivosti (ISO), rychlosti závěrky, clony a času (záleží na objektivu). Nespornou výhodou je možnost ukládat fotografické soubory v podobě surových dat (RAW formát), čímž usnadňují následné úpravy fotografií v počítači.

V posledních letech došlo k výraznému poklesu cen amatérských a poloprofesionálních zrcadlovek. Dovolit si je tedy může v podstatě každý. To sice může vést k devalovaci fotografie jako takové (ne každý, komu visí na krku moderní zrcadlovka s ultra-supr-zoomem je profesionální fotograf), ale určitě to přispívá k většímu zájmu o fotografii jako takovou.

Tyto debaty ale rád přenechám salóním diskutérům. Tomu, kdo má opravdový zájem o fotografii mohu zrcadlovku s klidným svědomím jen doporučit.

Kinofilm nebo Digitál?

Položili jste si tuto otázku? Ona totiž není úplně tak nesmyslná, jak se zdá. Digitální fotoaparáty samozřejmě válcují ty klasické, ale stále existují i jiné možnosti.

Pokud to s fotografií myslíte vážněji než je náhodné focení na dovolené, tak by možnost pořízení kinofilmového přístroje (rozuměj zrcadlovky) neměla být uplně pominuta. V bazarech po celé republice a na internetu se dají pořídit velmi pěkné a levné kousky, které vám pomohou objevit krásu klasické fotografie.

Stačí si dokoupit objektiv s pevným ohniskem, základní černobílé filmy a vyrazit za úlovky. Vyvolání černobílého filmu je velmi jednoduché a doma v koupelně ho zvládně prakticky každý. A pokud se dodržují základní postupy, tak už po několika testovacích výsledcích uvidíte pokroky.

Můžete také použít hybridní kinofilmovo-digitální techniku. Doma vyvolané černobílé filmy si doma skenovat a se soubory dále pracovat v počítači. Ochudíte se tak sice o vůni vývojky a červené světlo fotokomory, na druhou stranu zjistíte, že fotografie není jen o mačkání spouště.

Koupit fotoaparát!